Coś Ty zrobił dla naszej planety?

Drodzy Obywatele i Obywatelki!
Towarzysze! Podejdźcie do płota, jak i my podchodzimy. Sprawa jest naprawdę bardzo poważna. Poważniejsza nawet niż badania nad zawartością cukru w cukrze. Eko-przewinienia naszego społeczeństwa z lat młodości nie znikają. Odpady, które ktoś zakopał za domem lub na polu przykrył mech lub zarosły trawą, wciąż tam są! Odpowiedzmy sobie na pytanie, czym właściwie jest ekologia. Ekologia to nauka zajmująca się badaniem wzajemnych oddziaływań między organizmami i ich środowiskiem. Czy Wy drodzy Obywatele wiecie, że Polska wydaje 16 mln zł rocznie na oczyszczanie lasów ze śmieci. Ścieki z dziurawych szamb prowadzą do poważnych skażeń gleby czy wód powierzchniowych i płynących. Ścieki wylewane do studni, rzek czy gruntu mogą skazić wodę pitną nawet dla wielu tysięcy ludzi! A to tylko wycinek wszystkich teraźniejszych problemów ekologicznych wynikających z przeszłości. Choć bardzo często nie mamy osobistego wpływu na zanieczyszczenie środowiska wynikające z działalności gospodarki, to jednak wespół w zespół możemy zmieniając własne zachowania wytworzyć w sobie nawyki postępowania, które przyczynią się do ograniczenia zanieczyszczeń środowiska. Drodzy Rodacy czy wiecie, że papier można poddawać recyklingowi, nawet do siedmiu razy, z makulatury wytwarzany jest najczęściej nowy papier lub tektura. A czy wiecie że szkło to jeden z najlepszych surowców wtórnych,bowiem można je przetapiać praktycznie w nieskończoność bez utraty jakości.Czy wiecie drodzy Towarzysze, że bioodpady to stosunkowo nowy rodzaj śmieci, które muszą być obowiązkowo segregowane?
Nasi obywatele są coraz bardziej świadomi problemu, jaki istnieje w świecie.Musimy razem dbać o Naszą planetę, aby żyło nam się coraz lepiej. Poniżej przedstawiamy kilka patentów na to żeby być eko w poszczególnych porach roku. Wiosną możemy wykonać kompostownik, który jest dobrym sposobem na zagospodarowanie resztek roślin lub eko-nawóz, wykonany z pokrzywy. Latem natomiast łapmy wodę opadową, wykorzystamy ją później do podlewania kwiatków. Okres lata to również czas kwitnienia wielu gatunków roślin, kwiatów i drzew, możemy zebrać kwiaty czarnego bzu lub lipy i zrobić z nich napar dobry na jesienne i zimowe wieczory. Jesienią wykorzystajmy rośliny np. rokitnik i zróbmy z niego pyszny i smakowity dżemix. Czy wiesz, że rokitnik zawiera 10 razy więcej witaminy C, niż pomarańcza. Jak nie, jak tak. Dla celów kulinarnych owoce rokitnika najlepiej zbierać po przymrozkach, zyskują wówczas na smaku. Przepis na taki dżem, z pewnością znajdziemy w czasopiśmie „Przyjaciółka” czy „Gospodyni”. Zimą z kolei, wymieńmy stare piece tzw. „Kopciuchy” na nowe, skorzystajmy z programów rządowych i dotacji gminnych. Czy wiecie, że kotły te nie dość, że nie spełniają żadnych norm emisyjnych, są bezklasowe i średnio emitują od 7 do 23 razy więcej pyłów w stosunku do nowoczesnych i sklasyfikowanych kotłów niskoemisyjnych, to jeszcze są niewydajne energetycznie? Więc nie czekajmy, czym prędzej wymieńmy naszego „Kopciucha” na nowy lepszy piec. Już teraz wiemy, jak być eko w poszczególnych porach roku.
Teraz poznajmy kilka wskazówek, co zrobić żeby zaoszczędzić, aby być naprawdę eko. My obywatele powinniśmy:
a) zamiast kupować wodę w butelkach, możemy kupić dzbanek z filtrem do oczyszczania wody z kranu
b) podróżować transportem publicznym: autobusem, tramwajem, pociągiem. Miejmy tylko nadzieję, że nie natrafisz na Dzień Pieszego Pasażera, ale to się rzadko zdarza.
c) sprawdź szczelność kranów i zaworów – jeśli kapie z nich woda koniecznie wymień uszczelki
d) stosuj żarówki energooszczędne, najlepiej w technologii LED.
e) zamiast kupować wodę i napoje w plastikowych butelkach kup sobie bidon i pij wodę z kranu.
Ekologia staje się coraz bardziej modniejsza. A tam cicho być. Właśnie nie możemy być cicho i stać w miejscu. Nasze codzienne wybory i zachowania przyczyniają się do tego, jak będzie wyglądać nasza planeta w przyszłości.
Czy Pani jeszcze może…..mi powiedzieć? Poniżej przedstawiamy jeszcze garść cennych informacji jak być ekoodpowiedzialnym. Prezentujemy kilka najważniejszych instytucji i aplikacji, które przyjdą nam z pomocą, gdy niezbędne będzie wszczęcie EkoAlarmu!
Urząd Miasta realizuje zadania związane z odpadami, dzikimi wysypiskami odpadów, mają możliwości kontrolne w zakresie spalania odpadów, wylewania ścieków
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – to interaktywna mapa, która pozwala przekazywać Policji informacje o niebezpiecznych miejscach w okolicy.
Straż Miejska, Policja – to właśnie numery alarmowe, które warto znać. Policja i Straż Miejska, zareagują w sytuacjach, gdy ktoś łamie przepisy ustawy o odpadach, spala odpady w palenisku domowym. Reagują również gdy ktoś znęca się nad zwierzętami.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska kiedy ktoś łamie przepisy, robi nielegalne transporty odpadów, przekroczy normy emisji zadzwoń – telefon czynny całą dobę.
Ekologia staje się coraz bardziej modna. A tam cicho być. Właśnie nie możemy być cicho i stać w miejscu. Nasze codzienne wybory i zachowania przyczyniają się do tego, jak będzie wyglądać nasza planeta w przyszłości.Dbajmy razem o bycie EKO. To Nasze wspólne dobro.