Eko-lifehacki, czyli kilka przydatnych wskazówek

Ekologia to temat coraz bardziej modny, coraz częściej pojawia się w mediach, z których docierają do nas coraz to nowe niepokojące informacje dotyczące wpływu działalności człowieka na środowisko. Nawet jeśli dociarają do Nas takie alarmujace infromację to mimo to wciąż jest nam ciężko zmienić swój tryb życia na bycie bardziej eko. Poniżej przedstawiamy rozwiązania, które pozwolą dbać o nasze środowisko, ale również zaoszczędzić czas i pieniądze.
Pojazdy elektryczne
Jedną z podstawowych wad mieszkania w wielkim mieście, są korki. Stanie w korku jest meczące i uciążliwe, a co gorsza, duża ilość samochodów powoduje zwiększanie się zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście. Problem ten zauważyli producenci pojazdów elektrycznych. W Polsce coraz większym zainteresowaniem cieszą się ekologiczne samochody i hulajnogi. To przyjazne dla środowiska rozwiązanie umożliwia przede wszystkim dużą oszczędność czasu i pieniędzy. Wiele miast wspiera transport elektryczny. Dla użytkowników pojazdów elektrycznych przeznaczone są specjalne miejsca postojowe. Dzięki takiemu rozwiazaniu bez problemu znajdziemy miejsce nawet samym centrum i to bez żadnych opłat. Posiadanie własnego samochodu wiąze się z wieloma kosztami m.in opłataz za parking i kupno paliwa, jak również, naprawy samochodu oraz ubezpieczenia, co w skali roku daje nam dosyć spora sumę. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy przeznaczyć na coś innego.
Energia słoneczna
Za prąd płacimy coraz to wiecej pieniędzy. Cały czas rośnie liczba urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu będących w naszych domach. Istnieje sposób, by nie dać się rosnącym cenom, a jednocześnie zadbać o naszą planetę. Panele solarne, fotowoltaika to inwestycja, która zapewnia całkowite pokrycie zapotrzebowania energetycznego dzięki odnawialnej energii słonecznej. Szacuje się, że koszt wyposażenia domu w technologię fotowoltaiczną to około 25 tysięcy złotych. W ramach rządowego programu możemy otrzymać około 20% zwrotu kosztów inwestycji w panele słoneczne. Warto wspomnieć, że całość zainwestowanego kapitału zwraca się średnio po pięciu latach, po tym czasie mamy energie elektryczną całkowicie za darmo.
Pierz i myj z głową
Kiedy pierzemy rzeczy należy sprawdzić jakiej temperatury potrzebujemy dla naszych ubrań, nie wrzucajmy kilku rzeczy do pralki, zmniejszmy użycie proszku i płynu. Podobnie z myciem naczyń, pomyślmy o wykorzystaniu zmywarki, gdy naczyń uzbiera się więcej, zamiast wylewać litry wody na kubek czy talerz.
Usterki, nalepiej usuwaj na bieżąco
Cieknący kran czy przelewająca wodę spłuczka jak szacują specjaliści, cieknący kran może przez rok przepuścić nawet 10 000 litrów wody! Interwencja hydraulika może się przydać.
Eko zakupy
Wielu z naszych zakupów moglibyśmy uniknąć, jednak przez to, że w sklepach jest duży wybór wielu produktów, kupujemy ich coraz więcej i więcej. Aby zadbać o środowisko, powinniśmy kupować produkty z rozwagą. Warto sporządzać listę zakupów, dzięki czemu unikniemy błąkania się po sklepie w poszukiwaniu inspiracji i kupowania niepotrzebnych rzeczy. Na zakupach, przyda Nam się także własna torba na produkty. Polecanym rozwiazaniem są popularne bawełniane ekotorby, które są bardzo wygodne, jak rówież mogą nam posłużyć nawet kilka lat. Dobrym spsobem na bycie eko jest także kupowanie większych opakowań, które starczą nam na dłużej, z których później mamy mniej odpadów.
Domowy recykling
Domowy recykling to przede wszystkim bardzo dobry sposób na wykorzystanie części garderoby, której już nie używamy. W bardzo prosty sposób możemy ją przerobić np. na bawełniane torby na zakupy czy szmatki kuchenne. Należy również pamiętać o możliwości oddania ubrań potrzebującym lub odsprzedaży do internetowych sklepów vintage.
Ogrzewanie
Zamiast nagrzewać dom, a potem go wietrzyć, dobrze jest zmniejszyć temperaturę grzania. Zaoszczedzimy, a przy okazji pomożemy naturze. Nie ma potrzeby całkowitej zmiany naszego życia. Wystarczy tylko trochę je poprawić.