Małopolska Mobilna Poradnia Ekologiczna – zgłoś się do udziału!

Centrum Rozwoju Lokalnego serdecznie zaprasza mieszkańców powiatów: olkuskiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego i krakowskiego oraz miasta Kraków do udziału w ekologicznym projekcie edukacyjnym “Małopolska Mobilna Poradnia Ekologiczna”, który jest realizowany przy wsparciu Finansowym Województwa Małopolskiego
W ramach projektu zostanie zorganizowanych 10 warsztatów edukacyjnych “Małopolska Mobilna Poradnia Ekologiczna” dla łącznie ponad 200 osób z terenów objętych realizacją zadania.
Dla wszystkich uczestników przewidziano kolorowanki i broszury edukacyjne (w zależności od wieku), materiały szkoleniowe, a w trakcie warsztatów poczęstunek.
Udział w projekcie “Małopolska Mobilna Poradnia Ekologiczna” jest darmowy!
Cel projektu
Głównym celem zadania realizowanego przez Centrum Rozwoju Lokalnego jest przybliżenie mieszkańcom województwa małopolskiego obejmującego powiaty: olkuski, chrzanowski, oświęcimski i krakowski oraz miasto Kraków sensu działań ekologicznych. Jego drugorzędnymi celami są: wzbogacenie kreatywności i zdolności manualnych oraz mobilizacja do wspólnego spędzania wolnego czasu poprzez zabawę i własną twórczość.
Adresaci projektu
Grupę docelową zadania stanowi min. 200 osób zamieszkujących podregion województwa małopolskiego obejmujący powiaty: olkuski, chrzanowski, oświęcimski i krakowski oraz miasto Kraków. Działania merytoryczne skierowane są do osób od lat 3 wzwyż.
W celu lepszego dostosowania treści merytorycznej zadania do potrzeb jego odbiorców zostali oni podzieleni na trzy kategorie wiekowe:
a) dzieci w wieku od 3 do 10 lat
b) dzieci i młodzież w wieku od 11 do 18 lat
c) osoby powyżej 18 roku życia
Integracyjne Warsztaty Ekologiczne “Małopolska mobilna poradnia ekologiczna”
Działanie obejmuje organizację 10 warsztatów dla min. 200 mieszkańców województwa małopolskiego z obszaru powiatów: olkuskiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego i krakowskiego oraz miasta Kraków.
Każdy warsztat składa się z dwóch części:
a) Część wykładowa (od 30min. do 1 godz.) – obejmuje krótką prezentację najistotniejszych elementów związanych z ekologią i ochroną przyrody. Tematyka części wykładowej warsztatów obejmuje kilka bloków tematycznych w ramach jednego warsztatu realizowany jest jeden blok tematyczny. Każdy uczestnik lub osoba zgłaszająca warsztaty będzie mogła wybrać najbardziej interesujący go temat.
b) Zajęcia praktyczne (od 1 do 1,5 godz.). Obejmują zajęcia manualne polegające na wytwarzaniu rzeczy codziennego użytku z odpadów. W ramach zajęć planowana jest nauka wykonywania m.in.: karmika z odpadów plastikowych, pojemnika na kredki z butelek plastikowych, wykonywanie w słoiku własnych kompozycji z darów lasu itp.
W ramach części wykładowej planowane są następujące bloki tematyczne:
– Odpado-twory. W ramach bloku poruszane są zagadnienia związane z kwestią segregacji odpadów oraz postępowania z odpadami niebezpiecznymi. Wykłady poruszają takie zagadnienia jak np.: w jaki sposób ograniczać ilość odpadów, co to jest zero waste, jak mądrze robić zakupy, jak żyć ekologicznie.
– O smogu Naszym wrogu. W ramach bloku omówione zostaną zagadnienia związane z problemami zanieczyszczenia powietrza oraz sposoby ich zwalczania. Wykłady będą poruszały takie tematy jak: wpływ działalności człowieka na klimat oraz przyczyny i skutki zmian klimatu, wpływ zanieczyszczenia powietrza na środowisko, zdrowie i gospodarkę, działania ograniczając zanieczyszczenia powietrza itp..
Dla wszystkich uczestników warsztatów “Małopolska Mobilna Poradnia Ekologiczna” przewidziano kolorowanki i broszury edukacyjne (w zależności od grupy wiekowej), materiały szkoleniowe
i poczęstunek w trakcie trwania zajęć.
Termin realizacji warsztatów: wrzesień-grudzień 2021
